понеділок-п'ятниця:9-19
субота:10-15,неділя:вихідний

Боротьба з хворобами та шкідниками саду

Щоб отримати хороший врожай з вашого саду, необхідно ретельно доглядати і дбати про нього протягом усього року. Максимальний захист потрібно плодовим деревам і кущам на самому початку сезону, коли вони, прокинувшись від зимового сну, починають активно накопичувати сили перед плодоношенням. З одного боку, садові рослини потребують певному проміжку часу, щоб відійти від тривалого перебування в холодних морозних умовах.

Щоб отримати хороший врожай з вашого саду, необхідно ретельно доглядати і дбати про нього протягом усього року. Максимальний захист потрібно плодовим деревам і кущам на самому початку сезону, коли вони, прокинувшись від зимового сну, починають активно накопичувати сили перед плодоношенням. З одного боку, садові рослини потребують певному проміжку часу, щоб відійти від тривалого перебування в холодних морозних умовах.

А з іншого боку, в цей період пробуджуються від довгої сплячки шкідливі комахи, які зголоднівши за зиму, накидаються на молоді пагони і бруньки. Саме тому обробка саду навесні від хвороб і шкідників є важливим заходом садової агротехніки. В іншому випадку, якщо вчасно не обробити дерева і грунт, можна і не дочекатися врожаю.

Ще однією перевагою обприскування саду ранньою весною є те, що в цей час виключається безпосередній вплив токсичних речовин на зав’язі або плоди з огляду на їх повної відсутності. Таким чином, ризик отруєння потрапили в організм людини через плоди отрутохімікатами зводиться практично до нуля.

Все вищесказане дозволяє зробити висновок, що весняна обробка саду необхідна не тільки для профілактики появи шкідників і хвороб, а й для збереження екологічної чистоти плодів.

Найбільш ефективними захисними засобами для обробки саду є хімічні речовини, звані пестицидами. Саме слово «пестицид» латинського походження, складається з двох слів і позначає «вбивати заразу».

До пестицидів відносяться:

 • гербіциди – засоби боротьби з бур’янами;
 • інсектициди – препарати, що знищують комах-шкідників;
 • фунгіциди – речовини проти грибкових захворювань;
 • зооциди – засоби боротьби з тваринами (н. п., гризуни).

Пестициди, як правило, знищують шкідника. Але є серед них і такі засоби, які пригнічують ріст і розвиток комах (інгібітори росту) або викликають у шкідників безпліддя і, як наслідок, неможливість розмноження (стерилізатори). Перевага пестицидів полягає в їх швидкодії і збереженні ефекту на довгий час. Але є у них і істотний недолік: при тривалому використанні може статися звикання шкідників до препарату.

Для здоров’я людини застосування отрутохімікатів при обробці саду ранньою весною не представляє небезпеки, т. К. Більшість з них розкладаються через деякий час. Пестициди зазвичай легко розчиняються у воді. При їх використанні слід чітко дотримуватися зазначену на упаковці дозування. Передозування може завдати шкоди рослині (викликати його опіки, знизити життєздатність пилку і загибель маточок) і екології. Недостатня дозування не знищує шкідників, а викликає у них швидке звикання до отрути.

При роботі з отрутохімікатами необхідно дотримуватися суворих заходів безпеки щодо запобігання потрапляння отрути в питну воду, грунт, організм людини або домашніх тварин, т. К. Отруйні речовини здатні заподіяти шкоду здоров’ю не тільки при їх прямому попаданні всередину організму, але і через дихальні шляхи і шкіру.

Для досягнення максимального ефекту рекомендується у весняній обробці саду використовувати комплексні хімічні засоби, що поєднують в собі інсектициди і фунгіциди, що захищають рослини від захворювань і шкідників одночасно.

Використання сечовини в якості комплексного кошти

В якості альтернативи комплексним препаратам можна застосовувати карбамід (сечовину). Перший раз, ранньою весною, обробляти дерева і чагарники рекомендується сумішшю з більш високою концентрацією сечовини, додатково підмісивши в неї трохи мідного купоросу. Цей склад також уповільнює (на 1-2 тижні) пробудження рослин, що здатне захистити їх в разі непередбачених різких заморозків в період цвітіння (особливо сливи).

Після того як дерева відцвітуть, потрібно обприскати їх ще раз. Концентрація сечовини при повторному застосуванні повинна бути меншою. Повторна обробка захистить дерева від листовійки, медяниці, попелиці і яблучного квіткоїда. Звертатися з сечовиною слід, дотримуючись обережності, т. К. Її передозування може викликати опіки листя.

Застосування мідного купоросу при весняній обробці саду

Популярним і ефективним способом захисту дерев є їх обприскування мідним купоросом. Цей захід слід проводити до появи бруньок, т. Е. В самому початку березня, т. К. Необхідна для першої обробки концентрація мідного купоросу може заподіяти опік з’явилися листочків. Винятком є ??обробка та дезінфекція окремих ран на дереві.

За допомогою мідного купоросу знищуються збудники монилиоза, філлостікоз, кучерявості, коккомікоза, парші, клястеропороза і деяких інших захворювань. Цим засобом рекомендується обробляти яблуні, сливи та груші.

Слід врахувати, що мідний купорос є дуже отруйною речовиною. Його попадання в відкриті водойми або в систему водопостачання здатне викликати загибель риб і тварин, а також створити серйозну загрозу для здоров’я людини.

Зазвичай мідний купорос змішується з вапном в рівних пропорціях. Ця суміш називається «бордоською рідиною» і ефективно захищає дерева від більшості шкідників і хвороб, не завдаючи шкоди рослинам. Використовувати слід розчин не більше трехпроцентной концентрації.

Вищевказані кошти, як і інші препарати, що містять мідь (н. П., «Хом», «оксихом» і ін.) Добре справляються із захистом саду від грибкових захворювань. Слід пам’ятати, що їх застосування можливе тільки один раз в рік. Тобто, якщо дерева і чагарники обприскують медьсодержащими препаратами восени, то навесні необхідно вибрати інший варіант обробки.

До розпускання на гілках нирок, можна використовувати залізний купорос. Крім виконання захисної функції, речовина постачає рослини необхідною для їх нормального розвитку залізом, що особливо важливо для слив, яблунь і груш.

Біологічні засоби обробки саду

Такі кошти виступають в якості альтернативи хімічним препаратам і набирають все більшої популярності. У біологічних засобах на шкідників впливають живі мікроорганізми, які виділяють біотоксини. Проникаючи всередину шкідника, ці паразити харчуються їм, що призводить до загибелі шкідливих комах. До їх числа відносяться:

 • бактерії;
 • бактеріальні віруси;
 • гриби-антогоністи.

За допомогою окремих видів комах можна спробувати позбутися від кліщів (бабки, клопи, мухи, деякі жуки). Залучити їх до дільниць можна посадивши такі рослини: кріп, гірчиця, гречка та інші медоноси. Але такі заходи є, скоріше, профілактикою, а не надійним захистом від шкідників і хвороб саду. Тому вчені розробили ряд спеціальних біологічних препаратів, в основі яких знаходиться вплив корисних організмів.

Найбільш ефективні з них:

 • Тріходермін. Гриб Триходерма – прекрасний антагоніст деяких патогенних грибів. Крім повної безпеки для рослини і його захисту від таких захворювань, як фітофтороз, парша, гниль та ін., Гриб виділяє речовини, які виробляють у рослин стійкість до виникнення хвороб. Обробляти дерева можна протягом всього сезону, як тільки розпустяться бруньки.
 • Планріз. В основі препарату – грунтові бактерії, які захищають грунт і сад від лускокрилих шкідників, борошнистої роси, кореневих гнилей, бурої іржі.
 • Пентафаг є надійним засобом профілактики бактеріального раку у рослин, борошнистої роси і парші.
 • Фіотодоктор захищає дерева від фітофторозу, кореневих гнилей, бактеріального раку і борошнистої роси і ін.
 • Фітоспорін-М ефективний препарат від парші, фітофторозу, бурої іржі, борошнистої роси і т. Д.
 • Мікосан бореться з грибковими, вірусними і бактеріальними хворобами плодових дерев. Засіб створює на рослинах захисну плівку, що перешкоджає проникненню патогенів. Крім цього, «Мікосан» підвищує імунітет дерев.
 • Гаупсин – ефективний препарат проти комах-шкідників (яблуневої плодожерки, попелиці, листовійки, сливової і вишневої мухи) і деяких захворювань (фітофтороз, борошниста роса і ін.). Перевага в використанні цього засобу – не тільки захист, але і насичення рослин азотом.

Ефективними засобами боротьби з комахами-шкідниками є препарати: Фитоверм, Немабакт, Актофіт, Бітоксибацилін, Ріверм і ін.

Переваги використання біологічних препаратів:

 1. відсутність їх накопичення в грунті;
 2. безпеку для здоров’я рослин;
 3. економічність у витраті (нижче, ніж у хімічних препаратів).

До недоліків біологічних засобів можна віднести те, що потрібно набагато більше часу для ефективного вирішення цієї проблеми, хімічні ж речовини діють набагато швидше. Застосовувати біологічні препарати можна при середньодобовій температурі не нижче + 10 ° C, що виключає їх використання при самій ранній весняній обробці саду.

Народні засоби обробки плодових дерев ранньою весною

Народні засоби підходять для супротивників хімії. Але слід зазначити, що існує ряд народних засобів, рецептура яких виключає їх приготування і застосування ранньою весною. У такому випадку можна використовувати в приготуванні минулорічні запаси, а то й потрібно застосування свіжих коштів, або все ж вдатися до хімії.

Принцип приготування розчинів для обприскування дерев за народними рецептами практично однаковий для всіх засобів: подрібнене сировину заливається водою, настоюється і проціджують. В якості сировини широко використовують:

 • волоський горіх (засушені листя);
 • польовий осот (свіжозібраний);
 • гіркий стручковий перець (як свіжий, так і висушений);
 • полин (свіжу або сушену);
 • пижмо (суцвіття висушені);
 • бадилля помідорів (можна торішню);
 • розтерті зубчики часнику;
 • черемха;
 • тютюн;
 • хвойні голки;
 • паслін та ін.

Добре використовувати ранньою весною до розпускання бруньок хімічні препарати, а в подальшому при обробці саду вдаватися до допомоги народних безпечних засобів.

Непогано зарекомендувало себе обприскування дерев сольовим розчином, а також розчином з суперфосфату і хлористого калію, який знищує тлю і харчуються листям гусениць. Рекомендується обкурювати дерева тютюновим пилом, яка не переноситься мідяницями і попелиць.

Ще один простий народний спосіб боротьби з шкідниками – струшування комах з дерев на спеціальну підстилку. Проводиться воно тричі з проміжком в 3-4 дня при температурі повітря понад + 10 ° C. Грунт під деревами, в якій розлучилися шкідливі комахи (огнівки, пилильщики, личинки жуків), накривають плівкою, руберойдом або толем, присипаючи краю землею. Під плівкою шкідники гинуть. Прибрати укриття слід на початку цвітіння, коли з грунту з’являються корисні комахи.

Вибір конкретного засобу (хімічного, біологічного або народного) залежить від багатьох чинників: погоди, стану і віку саду, поширеності того чи іншого шкідника і т. Д. Звичайно, народні засоби не можуть завдати шкоди ні рослинам, ні навколишньому середовищу, а й по своєї ефективності вони багаторазово поступаються хімічним препаратам.

Вибір засобу залежить від часу обприскування: до цвітіння, під час і після цвітіння. Коли яблуні, сливи та груші ще не розквітли, обробляти дерева і грунт хімічними засобами, інші ж можна застосовувати і в період дозрівання плодів.

Обробка плодових дерев ранньою весною включає в себе чотири етапи:

 1. Перше обприскування проводиться до набрякання бруньок.
 2. Друге проводиться в період активного набрякання бруньок.
 3. Третє обприскування слід здійснити до цвітіння, перед самим процвітання бутонів.
 4. Четвертий (заключний) етап проводять після того, як сад відцвіте.

Тільки проведення комплексних заходів забезпечить надійну і ефективну захист саду.

Facebook comments